Winners of the DLA UKRAINY award
Dr Anzhela Popyk

Anzhela Popyk, doktorka nauk socjologicznych w specjalizacji socjologia dzieciństwa i socjologia migracji. Adiunkta na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Kierowniczka projektów naukowych CHILDTRAN „Rola Agentów Socjalizacyjnych w Transakcjach Transnarodowych Dzieci Migrantów w Polsce” (2020-2023) oraz EduMAP „Struktura a Sprawczość: Transnarodowe i Szkolne Tranzycje Przymusowych Dzieci Migrantów z Ukrainy w Polsce” (2024-2028), finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, realizowanych w Uniwersytecie SWPS. Koordynatorka Centrum Badawczego ‘Młodzi w Centrum Lab’, Uniwersytet SWPS. Autorka 25 publikacji naukowych.
Dr Maryna Marko

Wykładowczyni w Katedrze Pedagogiki, Psychologii i Zarządzania Oświatowego w Zakarpackim Instytucie Edukacji Podyplomowej. Posiada 12 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na kwestiach związanych z przygotowaniem nauczycieli szkół ogólnokształcących do stosowania innowacyjnych technologii w procesie edukacyjnym oraz ich możliwościami w zakresie kształtowania kompetencji matematycznych uczniów. Ma doświadczenie w prowadzeniu badań monitorujących jakość edukacji, na podstawie których formułuje rekomendacje dla założycieli i kierowników instytucji edukacyjnych w celu podniesienia jakości kształcenia i działalności edukacyjnej. Jest autorką ponad 30 naukowych publikacji w Ukrainie i za granicą.
Celem projektu „Aktywizacja zmiany: Wzmacnianie zaangażowania obywatelskiego ukraińskiej młodzieży uchodźczej i wewnętrznie przesiedlonej w Polsce i w Ukrainie” jest zbadanie dynamiki zaangażowania obywatelskiego młodzieży ukraińskiej dotkniętej migracją w Polsce i wewnętrznym przemieszczaniem w Ukrainie. Badaczki skupią się na osobach w wieku 15-18 lat. Będą analizować ich uczestnictwo w życiu szkolnym, społeczności lokalnych i całym społeczeństwie, starając się zrozumieć, jak młodzi ludzie radzą sobie z trudnościami, jak wchodzą w interakcje ze strukturami społecznymi i jak wykorzystują możliwości zaangażowania w działania obywatelskie i społecznościowe. Badania (wywiady pogłębione, grupy fokusowe) będą realizowane w czterech lokalizacjach w Polsce (Warszawa, Siedlce, Rzeszów i Tarnobrzeg) i w Ukrainie (Lviv, Truskavets, Uzhhorod i Mukachevo).