FIRST TEAM FENG
FIRST TEAM umożliwia zdobycie finansowania na założenie zespołu badawczego i prowadzenie w Polsce innowacyjnych badań z potencjałem aplikacyjnym.
- Wysokość dofinansowania
- Maksymalna możliwa do uzyskania kwota dofinansowania dla jednego projektu to 4 mln zł.
Dla kogo
Wnioskodawcami w programie są organizacje badawcze, które wskazują osobę pełniącą rolę głównego wykonawcy projektu – będącą autorem/-ką wniosku o dofinansowanie, posiadającą stopień naukowy doktora nie dłużej niż przez 12 lat.
Główny wykonawca projektu powinien być zatrudniony w jednostce Beneficjenta co najmniej w wymiarze 0,5 etatu jako lider/liderka zespołu badawczego.
Cel finansowania
Finansowanie można otrzymać na prace badawczo-rozwojowe, które przyczynią się do rozwiązywania bieżących lub zmieniających się problemów naukowych mających znaczenie dla globalnego rynku lub wnoszących znaczący wkład do rozwiązania istotnych wyzwań stojących przed społeczeństwem. W ramach projektu obligatoryjna jest współpraca z co najmniej jednym partnerem naukowym z zagranicy oraz krajowym partnerem gospodarczym, przy czym wsparcie finansowe udzielane jest jedynie organizacji badawczej Beneficjenta.
Cel działania FIRST TEMA to zatem:
- Wsparcie projektów ukierunkowanych na innowacyjne badania naukowe o dużym potencjale wdrożeniowym
- Pomoc w osiągnięciu samodzielności naukowej poprzez prowadzenie zespołu badawczego
- Rozwój naukowej współpracy międzynarodowej i współpracy z podmiotami gospodarczymi działającymi w Polsce.
- Zwiększenie konkurencyjności polskich wniosków składanych do konkursów ERC.
Zakres tematyczny projektów nie jest ograniczony do poszczególnych dziedzin nauki, lecz odnosi się do priorytetów ujętych w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
Finansowanie nie obejmuje badań podstawowych.
Maksymalna możliwa do uzyskania kwota dofinansowania dla jednego projektu to 4 mln zł.
Okres kwalifikowalności wydatków nie może być dłuższy niż do 31 grudnia 2029 r.
Sposób oceny wniosków
Ocena wniosku o dofinansowanie jest trzyetapowa i składa się z etapu oceny formalnej i dwuetapowej oceny merytorycznej.
Ocenę formalną przeprowadzają pracownicy Instytucji Pośredniczącej (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) – IP. Ocenę merytoryczną przeprowadza Komisja Oceny Projektów (KOP) złożona z pracowników IP oraz zewnętrznych ekspertów. KOP na I i II etapie oceny merytorycznej pracuje w formie paneli. Elementem procesu oceny merytorycznej na II etapie oceny merytorycznej jest rozmowa z głównym wykonawcą Projektu.
Ocena wniosków jest dokonywania w oparciu o kryteria stanowiące załącznik do Regulaminu Wyboru Projektów (do pobrania w sekcji poniżej).
Wyniki oceny po każdym etapie, prezentujące projekty zakwalifikowane i niezakwalifikowane do kolejnego etapu, są publikowane przez IP na stronie naboru oraz na portalu Funduszy Europejskich.
Szczegółowe informacje na temat procedury oceny wniosków znajdują się w Regulaminie Wyboru Projektów (RWP) – do pobrania w sekcji poniżej.
W przypadku negatywnej oceny projektu Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia protestu.
Jak złożyć wniosek
Wniosek o dofinansowanie musi być wypełniony zgodnie z Instrukcją składania wniosku.
Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu elektronicznego FNP pod adresem: https://wnioski2023.fnp.org.pl.
Obowiązujące dokumenty są udostępniane na stronie działania FIRST TEAM (w sekcji poniżej). Są one również dostępne w elektronicznym systemie FNP (zarówno w ramach sekcji „Dokumenty do pobrania”, jak i bezpośrednio w sekcji „Załączniki i oświadczenia”).
Dodatkowe informacje
Ogłoszenie informacji o drugim naborze wniosków w działaniu First Team (tekst linkuje do: https://www.fnp.org.pl/ogloszenie-informacji-o-drugim-naborze-wnioskow-w-dzialaniu-first-team-feng/)
Kontakt
dr Anna Wajler
Ekspert ds. Projektów
22 845 95 17; 604 129 836
wajler@fnp.org.pl
dr Ewa Nawrocka
Koordynatorka Programu
nawrocka@fnp.org.pl
Coś tam coś tam
Treść treść
Work work
Bork bork

