Przejdź do treści

prof. Rafał Latała

Rafał Latała urodził się w 1971 roku w Warszawie. Jest absolwentem studiów matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1994 roku. Następnie, na tej samej uczelni doktoryzował się (w 1997 roku) oraz habilitował (w 2002 roku). Zarówno rozprawa doktorska, jak i habilitacja uzyskały Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W 2009 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk matematycznych. W trakcie swojej kariery naukowej odbył liczne zagraniczne staże i wizyty naukowe: w Szkole Matematyki Instytutu Technologii Georgia w Atlancie w USA, na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Connecticut w Storrs w USA, na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Tennessee w Knoxville w USA, w Instytucie Henri Poincaré w Paryżu we Francji, w Instytucie Fieldsa w Toronto w Kanadzie, w Instytucie Newtona w Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz w oraz w Instytucie Badań Matematycznych (MSRI) w Berkeley w USA. Od 2009 roku jest kierownikiem Zakładu Teorii Prawdopodobieństwa Instytutu Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Latała jest członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego, Institute of Mathematical Statistics, Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej oraz członkiem – korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Przez ponad 20 lat był członkiem, a w latach 2009-16, przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej.

Prof. Rafał Latała jest autorem lub współautorem ponad 60 artykułów naukowych. Swoje prace publikował w czasopismach takich jak m.in. „Advances in Mathematics”, „Annals of Mathematics”,  „Inventiones Mathematicae”, „Journal of Functional Analysis”, „Journal of the London Mathematical Society”, „Proceedings of the American Mathematical Society”, „Studia Mathematica” oraz  „The Annals of Probability”. Jest członkiem redakcji czasopism naukowych: „Studia Mathematica” oraz  „Bulletin of the Polish Academy of Sciences. Mathematics”. Wielokrotnie zdobywał prestiżowe wyróżnienia naukowe, m.in.: w 1997 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego przyznawaną młodym matematykom, w 2002 roku został uhonorowany Nagrodą PTM im. Stefana Banacha (wspólnie z Krzysztofem Oleszkiewiczem) i Nagrodą Wydziału III PAN im. Wacława Sierpińskiego, na lata 2007-2011 otrzymał subsydium profesorskie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie Mistrz, a w 2014 roku otrzymał Nagrodę Instytutu Matematycznego PAN. W 2002 roku wygłosił odczyt na zaproszenie Kongresu Matematycznego w Pekinie.

Specjalizuje się w rachunku prawdopodobieństwa.

* Klikając "Subskrybuj" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Klauzulą informacyjną