Przejdź do treści

prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis

Socjolog i politolog, specjalizuje się w socjologii organizacji, socjologii ekonomicznej, teorii realnego socjalizmu i postkomunizmu oraz w zagadnieniach globalizacji.

Po ukończeniu studiów socjologicznych na Uniwersytecie Warszawskim w 1965 r. podjęła pracę jako asystent na macierzystej uczelni. Za udział w niezależnym ruchu studenckim i w demonstracjach na UW w 1968 r. (wydarzenia marcowe) aresztowana, a następnie wyrzucona z UW.
W 1971 r. obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, a w 1978 r. habilitowała się na Uniwersytecie Warszawskim.
Była doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku w 1980 r.
W 1981 r. przywrócona została do pracy w Instytucie Socjologii UW. Tytuł naukowy profesora uzyskała w 1991 r.
Pracuje także w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu.
Wielokrotnie wyjeżdżała na pobyty naukowe na uniwersytetach zagranicznych, m.in. w USA, Japonii, Kanadzie, na Taiwanie – jako stypendystka bądź jako „visiting fellow”.

Jest autorką wielu książek, m.in. Poland: Self-Limiting Revolution (1984), Ontologia socjalizmu (1989), The Dynamics of Breakthrough in Eastern Europe (1991), Post-communizm:The Emerging Enigma (2000), Postkomunizm (2001), Władza globalizacji (2003).
Wiele jej prac ukazało się prestiżowych wydawnictwach międzynarodowych. W latach 1981-1995 była najczęściej cytowanym za granicą polskim socjologiem, a jej teksty włączane są na wielu uczelniach świata do wykazów lektur podawanych przy kursach dotyczących przemian w naszej części Europy.
W sierpniu 2004 r. znalazła się wśród kilkunastu socjologów spoza Stanów Zjednoczonych, których zaproszono do wygłoszenia referatu na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis otrzymała Nagrodę FNP za badania będące próbą teorii i interpretacji procesów transformacji współczesnej Polski i świata, przedstawione w książkach „Postkomunizm” (2001) oraz „Władza globalizacji” (2003).

* Klikając "Subskrybuj" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Klauzulą informacyjną