Proof of Concept (PoC FENG)
Proof of Concept (PoC) to działanie skierowane do naukowczyń i naukowców pracujących w polskich organizacjach badawczych, którzy chcą zweryfikować potencjał wdrożeniowy posiadanych wyników badań.
- Wysokość dofinansowania:
- Jeden projekt może otrzymać finansowanie w maksymalnej wysokości 700 tys. zł. Środki są przyznawane w drodze konkursu na maksymalnie 12 miesięcy.
Dla kogo
Wnioskodawcami są organizacje badawcze, które wskazują głównego wykonawcę projektu/główną wykonawczynię projektu – autora/-kę wniosku i twórcę/-czynię lub współtwórcę/-czynię wyników badań będących podstawą do realizacji projektu PoC. Osoba ta w okresie realizacji projektu będzie pracownikiem Wnioskodawcy w wymiarze nie mniejszym niż 0,5 etatu.
Odotację w działaniu Proof of Concept ubiegać się mogą badaczki i badacze na każdym etapie kariery naukowej, również przed uzyskaniem stopnia naukowego.
Cel finansowania
W ramach działania Proof of Concept można otrzymać finansowanie na prace badawczo-rozwojowe mające na celu weryfikację postawionej we wniosku hipotezy badawczej. Efektem przeprowadzonych badań powinien być postęp na ścieżce prowadzącej do komercjalizacji projektu. W ramach działania możliwa jest realizacja projektów w formule skutecznej współpracy z przedsiębiorstwem, przy czym wsparcie finansowe udzielane jest jedynie organizacji badawczej.
Celem finansowania jest zatem:
- Umożliwienie realizacji prac B+R w celu weryfikacji postawionej hipotezy badawczej oraz potencjału wdrożeniowego wyników badań
- Podniesienie umiejętności młodych badaczek i badaczy w zakresie prowadzenia badań naukowych o znaczeniu gospodarczym i rozwój ich kariery naukowej
- Rozwój współpracy pomiędzy nauką a biznesem
Zakres tematyczny projektów, które mogą otrzymać finansowanie, nie jest ograniczony do poszczególnych dziedzin nauki, lecz odnosi się do priorytetów ujętych w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
Jeden projekt może otrzymać finansowanie w maksymalnej wysokości 700 tys. zł. Środki są przyznawane w drodze konkursu maksymalnie na 12 miesięcy.
Finansowanie nie obejmuje badań podstawowych
Sposób oceny wniosków
Procedura oceny wniosków obejmuje dwa etapy: ocenę formalną oraz ocenę merytoryczną. Oceny formalnej dokonują pracownicy FNP. Na etapie II, tj. etapie oceny merytorycznej, ocena prowadzona jest przez Komitet Oceny Projektów (KOP), w skład którego wchodzą pracownicy FNP i eksperci zewnętrzni.
Ocena przeprowadzana jest w oparciu o Kryteria wyboru projektów dla działania PoC, stanowiące załącznik do Regulaminu wyboru projektów.
Po drugim etapie oceny projekt może otrzymać dofinansowanie (ocena pozytywna), gdy:
- spełnił wszystkie kryteria obligatoryjne oraz osiągnął co najmniej minimalne progi punktowe określone w każdym z kryteriów rankingujących (o ile wskazano minimum) oraz gdy osiągnął minimalny sumaryczny próg punktowy, warunkujący pozytywną ocenę;
- kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w danym naborze pozwala na dofinansowanie wszystkich projektów (w przypadku gdy kwota ta nie pozwala na dofinansowanie tych projektów, o uzyskaniu wsparcia decyduje pozycja rankingowa Projektu w ramach oceny).
Po zakończeniu każdego etapu oceny projektów FNP upublicznia informacje na temat jej wyników i publikuje listę wniosków wybranych do dofinansowania (po drugim etapie oceny).
Proces oceny projektu, liczony od dnia następującego po dniu zakończenia naboru wniosków o dofinansowanie do dnia ogłoszenia listy projektów wybranych do dofinansowania, trwa do 90 dni kalendarzowych.
Jak złożyć wniosek
Wniosek o dofinansowanie musi być złożony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku, wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu informatycznego FNP pod adresem: https://wnioski2023.fnp.org.pl.
Obowiązujące dokumenty są udostępniane na stronie działania PoC.