Skip to main content

Historia

Po zmianie ustroju w Polsce w 1989 r. Sejm RP, likwidując Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Technologii, postanowił umożliwić przekazanie części jego majątku na stworzenie nowej fundacji wspierającej naukę.

6 lutego 1991 r. Sąd Rejonowy w Warszawie zarejestrował Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Nowa, niezależna, samofinansująca się organizacja stała się z czasem największym w Polsce pozarządowym źródłem finansowania nauki.

Bułeczki bao
Bułeczki bao

Twórcy Fundacji

Po przeszło roku istnienia FNP jej prezesem został prof. Maciej W. Grabski, którego wkrótce, jako wiceprezes, wsparł prof. Marian Grynberg. W kolejnych latach stworzyli oni model wspierania ludzi nauki, który zyskał uznanie środowiska i stał się wyznacznikiem standardów dla innych polskich instytucji finansujących badania naukowe

Prof. dr hab. Maciej W. Grabski

Prof. dr hab. Maciej W. Grabski urodził się w 20 czerwca 1934 roku w Grabkowie-Gołąbkach k. Warszawy (obecnie Ursus-Gołąbki), gdzie mieszkał do końca życia. Zmarł 12 lutego 2016 r. Miał niezwykłe korzenie: jego rodzicami byli pisarz Władysław Jan Grabski oraz malarka Zofia Wojciechowska-Grabska, zaś dziadkami: Władysław Grabski, premier i minister w II RP oraz Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-26.

Prof. dr hab. Marian Grynberg

Prof. dr hab. Marian Grynberg urodził się 11 kwietnia 1940 r., zmarł 19 listopada 2017 r. w Warszawie. Przez ponad 50 lat był związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Był fizykiem, specjalizował się w fizyce ciała stałego, w szczególności w fizyce półprzewodników. Jako wieloletni nauczyciel akademicki stał się wychowawcą wielu pokoleń badaczy.

Najważniejsze wydarzenia

Historia

Bułeczki bao
Bułeczki bao
'* By clicking "Subscribe," I consent to the processing of my personal data in accordance with the Information Clause.'