Historia
Po zmianie ustroju w Polsce w 1989 r. Sejm RP, likwidując Centralny Fundusz Rozwoju Nauki i Technologii, postanowił umożliwić przekazanie części jego majątku na stworzenie nowej fundacji wspierającej naukę.
6 lutego 1991 r. Sąd Rejonowy w Warszawie zarejestrował Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Nowa, niezależna, samofinansująca się organizacja stała się z czasem największym w Polsce pozarządowym źródłem finansowania nauki.

Twórcy Fundacji
Po przeszło roku istnienia FNP jej prezesem został prof. Maciej W. Grabski, którego wkrótce, jako wiceprezes, wsparł prof. Marian Grynberg. W kolejnych latach stworzyli oni model wspierania ludzi nauki, który zyskał uznanie środowiska i stał się wyznacznikiem standardów dla innych polskich instytucji finansujących badania naukowe

Prof. dr hab. Maciej W. Grabski
Prof. dr hab. Maciej W. Grabski urodził się w 20 czerwca 1934 roku w Grabkowie-Gołąbkach k. Warszawy (obecnie Ursus-Gołąbki), gdzie mieszkał do końca życia. Zmarł 12 lutego 2016 r. Miał niezwykłe korzenie: jego rodzicami byli pisarz Władysław Jan Grabski oraz malarka Zofia Wojciechowska-Grabska, zaś dziadkami: Władysław Grabski, premier i minister w II RP oraz Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-26.

Prof. dr hab. Marian Grynberg
Prof. dr hab. Marian Grynberg urodził się 11 kwietnia 1940 r., zmarł 19 listopada 2017 r. w Warszawie. Przez ponad 50 lat był związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Był fizykiem, specjalizował się w fizyce ciała stałego, w szczególności w fizyce półprzewodników. Jako wieloletni nauczyciel akademicki stał się wychowawcą wielu pokoleń badaczy.
Najważniejsze wydarzenia

Historia
