Przejdź do treści

Prof. dr hab. Maciej W. Grabski

Biografia

Prof. dr hab. Maciej W. Grabski urodził się w 20 czerwca 1934 roku w Grabkowie-Gołąbkach k. Warszawy (obecnie Ursus-Gołąbki), gdzie mieszkał do końca życia. Zmarł 12 lutego 2016 r. Miał niezwykłe korzenie: jego rodzicami byli pisarz Władysław Jan Grabski oraz malarka Zofia Wojciechowska-Grabska, zaś dziadkami: Władysław Grabski, premier i minister w II RP oraz Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-26.

W młodości interesował się lotnictwem. Ukończył Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Warszawskiej (1960), na którym podjął pracę w 1959 r. w ówczesnej Katedrze Metaloznawstwa przekształconej w 1975 r. w Instytut Inżynierii Materiałowej (na prawach Wydziału) i wreszcie w 1995 r. Wydział Inżynierii Materiałowej. Po obronie doktoratu (1967) odbył staż naukowy na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Habilitował się w 1973 roku i wtedy też zaczął kierować Zakładem Podstaw Metaloznawstwa w Instytucie Materiałoznawstwa PW (obecnie Wydział Inżynierii Materiałowej PW). Profesorem nadzwyczajnym został w 1979, a prof. zwyczajnym w 1989 roku.

Zainteresowania naukowe lokował w nauce o materiałach, zajmując się głównie związkami pomiędzy strukturą granic ziarn a właściwościami metali, oddziaływaniem dyslokacji z granicami oraz stabilnością mikrostruktury. Wraz ze współpracownikami opublikował ponad 70 artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych (“Acta Metallurgica”, “The Philosophical Magazine”, “Journal de Physique”, “Materials Science and Engineering”,”Metals Science”, “Scripta Metallurgica”, “Res Mechanica” i innych).

W 1981 roku (w pierwszych wolnych wyborach) i ponownie w 1987 r. (na drugą kadencję) został wybrany na dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej PW. W latach 1981-87 i ponownie 1991-1996 był członkiem Senatu PW, a także członkiem i przewodniczącym wielu komisji Senackich i Rektorskich. W latach 1981-85 i ponownie 1989-2005: członkiem komisji Etyki Zawodowej PW.

Po objęciu prezesury Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 1992 r. zrezygnował z kierowania zakładem i aktywnego prowadzenia pracy naukowej. W latach 1990-1994 działał w zespole ekspertów MEN. W kadencji 1991-1994 przewodniczył zespołowi Nauk Technicznych Komisji Badań Podstawowych KBN, w kolejnej kadencji 1994-1997 był wiceprzewodniczącym Komisji Badań Stosowanych KBN. Od 2000 r.: członek Zespołu ds. Etyki w Nauce przy Ministrze Nauki, od 2004 r. jego Przewodniczący.

Był członkiem zwycz. Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (1988), członkiem koresp. PAN (1991) i członkiem Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk (1993). Odznaczony K. Kom. OOP (2005), K.Ofic. OOP (1997), K.Kaw. OOP (1989) i Medalem Edukacji Narodowej (1995) oraz Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi RFN (2005). Laureat m.in. Nagrody Jerzmanowskich. Dr h.c. Akademii Górniczo-Hutniczej (1999) oraz Politechniki Warszawskiej (2001). Funkcję prezesa zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pełnił do września 2005 r. Od 2005 do 2012 roku był członkiem Rady Fundacji, później jej członkiem honorowym. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.

Zobacz wyróżnienie

Wspomnienie

Choć nie ma żadnego znaczenia, ma jednak długą historię. Była używana przez kilka stuleci przez drukarzy w celu prezentacji najbardziej charakterystycznych funkcji ich czcionek. Jest używana, ponieważ występujące w niej litery oraz ich rozmieszczenie (tzw. spacjonowanie) w tych kombinacjach optymalnie ukazują rozmiar, kształt oraz inne ważne funkcje kroju pisma.

W wydaniu czasopisma „Before & After” z 1994 roku doszukiwano się śladów frazy „Lorem ipsum...” w bezładnej łacińskiej wersji wyjątku z traktatu de Finibus Bonorum et Malorum dotyczącego teorii etyki, napisanego przez Cycerona w 45 roku przed naszą erą. Wyjątek „Lorem ipsum...” pochodzi z tekstu „Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit...” , który można przetłumaczyć „Nikt nie lubi bólu, nie poszukuje go i nie pożąda, po prostu dlatego, że to jest ból...” .

Po 1500 roku drukarz zaadaptował tekst Cycerona w celu opracowania strony próbek pisma. Od tego czasu ten podobny do łacińskiego tekst stał się standardem fikcyjnego tekstu w sektorze drukarskim. Zanim wprowadzono publikację elektroniczną, projektanci graficzni musieli wykonywać makiety układów, kreśląc zawijasy reprezentujące tekst. Wprowadzenie samoprzylepnych arkuszy z nadrukowanym tekstem „Lorem ipsum” umożliwiło korzystanie z bardziej realistycznej metody wskazywania lokalizacji tekstu na stronie.

  • W zwrotkach
  • Cośtam cośtam
  • To kurwa każdy
  • Potrafi
* Klikając "Subskrybuj" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Klauzulą informacyjną