Przejdź do treści

Polisze Niemcysze Kopernikuse

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa „Nicolaus Copernicus” (Nagroda Copernicus) jest przyznawana przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) za wybitne osiągnięcia naukowe będące owocem współpracy niemiecko-polskiej w dowolnej dziedzinie nauki, w tym o obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Wysokość dofinansowania:
Wysokość nagrody wynosi 200 000 euro (100 000 euro dla każdego z dwóch laureatów). Laureat z Polski otrzymuje: 20 000 euro nagrody imiennej, 80 000 euro jako część subwencyjna nagrody

Dla kogo

Kandydatkami i kandydatami mogą być uczone i uczeni, którzy mają co najmniej stopień naukowy doktora, są zatrudnieni w państwowej uczelni i/lub w jednostce naukowej w Niemczech lub w podmiocie należącym do systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Warunkiem udziału w konkursie jest także aktualny udział w projekcie badawczym.

Szczególnie zachęcamy do nominowania kobiet.

Od kandydatek i kandydatów oczekuje się, by mieli szczególne zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej, łącząc w sposób komplementarny różne doświadczenia, wiedzę i zasoby w celu wspólnego rozwiązywania problemów badawczych. Wyniki takiej współpracy powinny mieć istotne znaczenie dla danego środowiska badawczego oraz charakteryzować się potencjałem otwierania nowych perspektyw w danej dziedzinie badań lub też poza nią.

Cel finansowania

Nagroda przyznawana jest co dwa lata w drodze konkursu parze uczonych. Konkurs jest skierowany do reprezentantek i reprezentantów wszystkich dziedzin nauki, w tym nauk humanistycznych i społecznych. Jej celem jest wyróżnienie najbardziej aktywnych uczestniczek i uczestników polsko-niemieckiej współpracy naukowej, którzy mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy.

Sposób oceny wniosków

Laureatów nagrody wybiera Jury powołane wspólnie przez DFG i FNP. Jury nagrody składa się z ośmiu kadencyjnych członków Jury oraz członków stowarzyszonych Jury.

Członkowie Jury:

  • Prof. Ewa Dąbrowska, Department of English and American Studies, Friedrich Alexander University of Erlangen-Nuremberg
  • Prof. Immo Fritsche, Institut für Psychologie, Universität Leipzig
  • Prof. Agnieszka Halemba, Instytut Archeologii i Etnologii PAN
  • Prof. Paweł Idziak, Katedr i Zakładów Informatyki Matematycznej, Uniwersytet Jagielloński
  • Prof. Dominika Nowis, Laboratorium Medycyny Doświadczalnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Prof. Marek Samoć, Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska
  • Prof. Justyna Wolinska, Leibniz Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries, Berlin
  • Prof. Ursula Wurstbauer, Institute of Physics, University of Münster

W celu zapewnienia miarodajnej oceny nominacji odpowiednio do zakresu różnych dziedzin nauki, w tym nauk humanistycznych i społecznych, DFG i FNP mogą wspólnie powołać do dwóch dodatkowych członków stowarzyszonych Jury.

Jak złożyć wniosek

Do zgłaszania kandydatek i kandydatów uprawnieni są uczeni posiadający stopień naukowy doktora zatrudnieni w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. Autonominacje będą rozpatrywane.

Nominacje powinny być składane w języku angielskim, zgodnie z instrukcjami publikowanymi na stronach DFG i FNP.

Dodatkowe informacje

Nagroda jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft.

  • Pierwszy konkurs odbył się w 2006 roku a ceremonia wręczenia Nagrody COPERNICUS została zorganizowana 2 maja 2006 w Max Liebermann Haus w Berlinie.
  • Druga edycja konkursu odbyła się w 2008 roku. Ceremonia wręczenia odbyła się 14 maja 2008 r. w Starej Pomarańczarni (Łazienki Królewskie w Warszawie)
  • Trzecia edycja konkursu została rozstrzygnięta w 2010 roku. Wręczenie nagrody odbyło się 10 maja 2010 roku w Berlinie, w sali im. Leibniza Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk.
  • Czwarta edycja konkursu została rozstrzygnięta w 2012 roku. Wręczenie nagrody odbyło się 17 września 2012 roku w Warszawie, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
  • Piątą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2014 roku. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 10 września w Sali im. Leibniza Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk.
  • Szóstą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2016 roku. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 7 czerwca 2016 r. w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
  • Siódmą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2018 roku. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 25 października 2018 r. w berlińskim Muzeum Historii Medycyny Charité.
  • Ósma edycja konkursu została rozstrzygnięta w 2020 roku. Uroczystość wręczenia nagrody, z uwagi na sytuację epidemiczną, została połaczona z uroczystością wręczania nagrody dziewiątej edycji w 2022 r.
  • Dziewiątą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2022 roku. Uroczystość wręczenia nagród ósmej i dziewiątej edycji miała miejsce 9 czerwca 2022 r. w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Wszyscy laureaci programu Polisze Niemcysze Kopernikuse

Rok Nazwa programu Nazwisko i imię Instytucja Dziedzina/Obszar
2022 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS
Feuchert Sascha , prof.
Radziszewska Krystyna , prof.
Zakład Literatury Holokaustu w Instytucie Germanistyki na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen
Uniwersytet Łódzki
2022 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS
Dziembowski Stefan, prof.
Faust Sebastian, prof.
Uniwersytet Warszawski
Politechnika Darmstadt
2022 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Ponikowski Piotr, prof. Uniwersytet Medycznyo we Wrocławiu
2018 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Anker Stefan, prof. Berlińsko-Brandenburskie Centrum Terapii Regeneracyjnych, dziłające przy szpitalu Charité
2016 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Rehling Peter, prof. Instytut Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze
2016 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Chacińska Agnieszka, prof. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
2014 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Weinfurter Harald, prof. Uniwersytet Ludwiga Maksymiliana w Monachium (LMU) i Max Planck Institute for Quantum Optics (MPQ)
2014 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Żukowski Marek, prof. Uniwersyte Gdański
2012 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Pesch Erwin, prof. Uniwersytet w Siegen
2012 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Błażewicz Jacek, prof. Politechnika Poznańska
2010 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Forchel Alfred, prof. Uniwersytet w Würzburgu
2010 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Misiewicz Jan, prof. Politechnika Wrocławska
2008 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS Sobolewski Andrzej, doc dr hab. Instytutu Fizyki PAN w Warszawie Instytut Fizyki PAN w Warszawie
2006 Polsko-Niemiecka Nagroda COPERNICUS
Schlicker Eberhard , prof.
Malinowska Barbara, prof.
Wydział Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu w Bonn
Akademia Medyczna w Białymstoku

To również może Cię zainteresować

* Klikając "Subskrybuj" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Klauzulą informacyjną