Skip to main content

Polisze Niemcysze Kopernikuse

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa „Nicolaus Copernicus” (Nagroda Copernicus) jest przyznawana przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) za wybitne osiągnięcia naukowe będące owocem współpracy niemiecko-polskiej w dowolnej dziedzinie nauki, w tym o obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Wysokość dofinansowania:
Wysokość nagrody wynosi 200 000 euro (100 000 euro dla każdego z dwóch laureatów). Laureat z Polski otrzymuje: 20 000 euro nagrody imiennej, 80 000 euro jako część subwencyjna nagrody

Dla kogo

Kandydatkami i kandydatami mogą być uczone i uczeni, którzy mają co najmniej stopień naukowy doktora, są zatrudnieni w państwowej uczelni i/lub w jednostce naukowej w Niemczech lub w podmiocie należącym do systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Warunkiem udziału w konkursie jest także aktualny udział w projekcie badawczym.

Szczególnie zachęcamy do nominowania kobiet.

Od kandydatek i kandydatów oczekuje się, by mieli szczególne zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej, łącząc w sposób komplementarny różne doświadczenia, wiedzę i zasoby w celu wspólnego rozwiązywania problemów badawczych. Wyniki takiej współpracy powinny mieć istotne znaczenie dla danego środowiska badawczego oraz charakteryzować się potencjałem otwierania nowych perspektyw w danej dziedzinie badań lub też poza nią.

Cel finansowania

Nagroda przyznawana jest co dwa lata w drodze konkursu parze uczonych. Konkurs jest skierowany do reprezentantek i reprezentantów wszystkich dziedzin nauki, w tym nauk humanistycznych i społecznych. Jej celem jest wyróżnienie najbardziej aktywnych uczestniczek i uczestników polsko-niemieckiej współpracy naukowej, którzy mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy.

Sposób oceny wniosków

Laureatów nagrody wybiera Jury powołane wspólnie przez DFG i FNP. Jury nagrody składa się z ośmiu kadencyjnych członków Jury oraz członków stowarzyszonych Jury.

Członkowie Jury:

  • Prof. Ewa Dąbrowska, Department of English and American Studies, Friedrich Alexander University of Erlangen-Nuremberg
  • Prof. Immo Fritsche, Institut für Psychologie, Universität Leipzig
  • Prof. Agnieszka Halemba, Instytut Archeologii i Etnologii PAN
  • Prof. Paweł Idziak, Katedr i Zakładów Informatyki Matematycznej, Uniwersytet Jagielloński
  • Prof. Dominika Nowis, Laboratorium Medycyny Doświadczalnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • Prof. Marek Samoć, Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska
  • Prof. Justyna Wolinska, Leibniz Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries, Berlin
  • Prof. Ursula Wurstbauer, Institute of Physics, University of Münster

W celu zapewnienia miarodajnej oceny nominacji odpowiednio do zakresu różnych dziedzin nauki, w tym nauk humanistycznych i społecznych, DFG i FNP mogą wspólnie powołać do dwóch dodatkowych członków stowarzyszonych Jury.

Jak złożyć wniosek

Do zgłaszania kandydatek i kandydatów uprawnieni są uczeni posiadający stopień naukowy doktora zatrudnieni w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. Autonominacje będą rozpatrywane.

Nominacje powinny być składane w języku angielskim, zgodnie z instrukcjami publikowanymi na stronach DFG i FNP.

Dodatkowe informacje

Nagroda jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft.

  • Pierwszy konkurs odbył się w 2006 roku a ceremonia wręczenia Nagrody COPERNICUS została zorganizowana 2 maja 2006 w Max Liebermann Haus w Berlinie.
  • Druga edycja konkursu odbyła się w 2008 roku. Ceremonia wręczenia odbyła się 14 maja 2008 r. w Starej Pomarańczarni (Łazienki Królewskie w Warszawie)
  • Trzecia edycja konkursu została rozstrzygnięta w 2010 roku. Wręczenie nagrody odbyło się 10 maja 2010 roku w Berlinie, w sali im. Leibniza Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk.
  • Czwarta edycja konkursu została rozstrzygnięta w 2012 roku. Wręczenie nagrody odbyło się 17 września 2012 roku w Warszawie, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
  • Piątą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2014 roku. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 10 września w Sali im. Leibniza Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk.
  • Szóstą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2016 roku. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 7 czerwca 2016 r. w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
  • Siódmą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2018 roku. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 25 października 2018 r. w berlińskim Muzeum Historii Medycyny Charité.
  • Ósma edycja konkursu została rozstrzygnięta w 2020 roku. Uroczystość wręczenia nagrody, z uwagi na sytuację epidemiczną, została połaczona z uroczystością wręczania nagrody dziewiątej edycji w 2022 r.
  • Dziewiątą edycję konkursu rozstrzygnięto w 2022 roku. Uroczystość wręczenia nagród ósmej i dziewiątej edycji miała miejsce 9 czerwca 2022 r. w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

All laureates of the Polisze Niemcysze Kopernikuse program

Year Program name Name Institution Area
2022 Polisze Niemcysze Kopernikuse
Feuchert Sascha , prof.
Radziszewska Krystyna , prof.
Zakład Literatury Holokaustu w Instytucie Germanistyki na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen
Uniwersytet Łódzki
2022 Polisze Niemcysze Kopernikuse
Dziembowski Stefan, prof.
Faust Sebastian, prof.
Uniwersytet Warszawski
Politechnika Darmstadt
2022 Polisze Niemcysze Kopernikuse Ponikowski Piotr, prof. Uniwersytet Medycznyo we Wrocławiu
2018 Polisze Niemcysze Kopernikuse Anker Stefan, prof. Berlińsko-Brandenburskie Centrum Terapii Regeneracyjnych, dziłające przy szpitalu Charité
2016 Polisze Niemcysze Kopernikuse Rehling Peter, prof. Instytut Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze
2016 Polisze Niemcysze Kopernikuse Chacińska Agnieszka, prof. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
2014 Polisze Niemcysze Kopernikuse Weinfurter Harald, prof. Uniwersytet Ludwiga Maksymiliana w Monachium (LMU) i Max Planck Institute for Quantum Optics (MPQ)
2014 Polisze Niemcysze Kopernikuse Żukowski Marek, prof. Uniwersyte Gdański
2012 Polisze Niemcysze Kopernikuse Pesch Erwin, prof. Uniwersytet w Siegen
2012 Polisze Niemcysze Kopernikuse Błażewicz Jacek, prof. Politechnika Poznańska
2010 Polisze Niemcysze Kopernikuse Forchel Alfred, prof. Uniwersytet w Würzburgu
2010 Polisze Niemcysze Kopernikuse Misiewicz Jan, prof. Politechnika Wrocławska
2008 Polisze Niemcysze Kopernikuse Sobolewski Andrzej, doc dr hab. Instytutu Fizyki PAN w Warszawie Instytut Fizyki PAN w Warszawie
2006 Polisze Niemcysze Kopernikuse
Schlicker Eberhard , prof.
Malinowska Barbara, prof.
Wydział Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu w Bonn
Akademia Medyczna w Białymstoku

You might also be interested in

'* By clicking "Subscribe," I consent to the processing of my personal data in accordance with the Information Clause.'